MAĞARALAR  |   Türkiye'nin Gizli Hazineleri

PROJE HAKKINDA

PROJE HAKKINDA

Bir dizi fiziksel ve kimyasal süreç sonucu meydana gelen yüzey ve yeraltı şekillerine karstik şekiller adı verilir. Bu karstik şekillere, yüzeye açılımları, belli bir genişliği, yüksekliği olan yeraltı boşluklarına mağara denir.

 

Ülkemizin neredeyse her bölgesinde irili ufaklı mağara yapıları bulunmaktadır. Milyonlarca yıl önce oluşmuş ve karbonatlı mineraller içeren formasyonların yaygın olduğu arazilerde, daha sonraki milyonlarca yıllık yeraltı suyu faaliyeti nedeniyle mağara sistemleri oluşmuştur.

 

Bu mağara sistemlerinin oluşumunda yer kabuğunun dinamik yapısının da önemli bir payı vardır. Yer kabuğu, sürekli hareket halinde olduğundan, oluşum sonrası kıvrımlanma ve/veya kırık-çatlak gelişimi gibi deformasyonların oluşumuna neden olmakta, böylece yeraltı suyunun dolaşımını da kolaylaştırmaktadır.

 

Özellikle, Toroslar gibi dağ oluşumu kuşakları üzerinde kalan kalın karbonat istiflerinde bu tür deformasyonlar çok yaygın olup bu yapısal kontrol sayesinde büyük mağara sistemleri gelişmiştir.

 

Söz konusu kayaçların bazılarında, görsel değeri oldukça yüksek mağara oluşumları gelişmiş, bu nedenle söz konusu mağaralar "Jeo-Turizm"in birer nesnesi haline gelmişlerdir. Karain, Beldibi ve Damlataş (Antalya), Ilgarini mağarası (Pınarbaşı-Kastamonu), İnsuyu (Burdur), Dupnisa mağarası (Kırklareli), Aynalı mağara (Amasya), Kızılelma mağarası (Zonguldak), Ballıca (Tokat) Cennet-Cehennem mağara sistemi (Mersin) gibi mağaralar uluslararası tanınırlığa sahip mağaralarımızdandır.

 

Bu çalışmada, ülkemizdeki çok sayıda mağaradan bazıları ve özellikle turizme açık olanların arasından mağaralar seçilerek fotoğrafları çekilmiştir. Projede ana amaç tabiat varlığı olan mağaralarımızın tanınırlığını artırmak ve son derece eşsiz doğal güzelliğe sahip bu varlıklarımızın hak ettiği ilgiyi görmesini sağlamaktır.

 

Bu proje ülkemizde yer alan ancak çok fazla bilinmediği için yeterli ilgiyi göremeyen mağaralar hakkında bilgi vererek tanıtımını sağlamak hedeflenmiş, bu sayede son derece önemli olan bu tabiat varlıklarımıza yönelik ilginin arttırılarak koruma bilincinin yükseltilmesi amaçlanmıştır.

Copyright © 2019 Her hakkı saklıdır.